dorota-frydel-terapeuta-integracji-sensorycznej

Dorota Frydel –Pedagog Specjalny, certyfikowany Terapeuta Integracji Sensorycznej, Terapeuta Ręki, Instruktorka Masażu Dziecięcego.


Od zawsze interesowałam się rozwojem dziecka, dlatego ukończyłam pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Szczecińskim (studia magisterskie), a także studia podyplomowe "Edukacja w opiece okołoporodowej" Wydziału Nauk o Zdrowiu na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Minęło trochę lat, sama zostałam mamą najpierw córki, później syna, co utwierdziło mnie w przekonaniu, jak ważne jest świadome podejście do ciąży, porodu i rodzicielstwa. Oprócz ogromu miłości i radości, jakiej doświadczamy będąc rodzicami, niezbędna okazuje się także wiedza – dzięki niej zyskujemy swoistą pewność działania i spokój. I tym zajmowałam się przez ostatnie lata – wzmacnianiem wiedzy rodziców na temat procesu ciąży, porodu, opieki nad noworodkiem, w ramach prowadzenia Szkoły Rodzenia „Nowe Życie” w utworzonym przeze mnie Centrum Edukacji Okołoporodowej. Jako edukatorka okołoporodowa, instruktorka masażu dziecięcego, a także doula –przygotowując do porodu,  towarzysząc rodzącym na sali porodowej i w pierwszych tygodniach po porodzie, miałam okazję zauważyć jak wiele czynników zagraża prawidłowemu rozwojowi dziecka i jak coraz częściej pojawiają się u dzieci nieprawidłowości w przetwarzaniu bodźców sensorycznych.

Lata prowadzenia szkoły rodzenia, bliski kontakt z przyszłymi, a później świeżo upieczonymi rodzicami, sprawiły, że szybko dostrzegłam ogromną potrzebę mówienia o rozwoju zmysłów dziecka, które przecież rozwijają się już w życiu płodowym, a od ich poprawnego funkcjonowania zależy tak bardzo rozwój psychofizyczny dziecka. Pogłębianie moich własnych zainteresowań i pasji, zaowocowało ukończeniem studiów podyplomowych „Integracja Sensoryczna” prowadzonych przez Wyższą Szkołę Edukacja w Sporcie pod nadzorem merytorycznym Centrum Integracji Sensorycznej w Warszawie. Ogrom wiedzy jaki tam zdobyłam utwierdziło mnie tylko jak bardzo chcę pomagać dzieciom z zaburzeniami SI. Dopełnieniem tej wiedzy było też ukończenie Terapii ręki I i II stopnia.

Wiem również, co to znaczy być rodzicem dziecka, które wymaga terapii integracji sensorycznej i jak dobre efekty ta terapia może przynieść. Wiem, jak krzywdzące mogą być uwagi innych, którzy nie rozumiejąc zagadnienia, oceniają nasze dziecko, często bez cienia empatii. Wiem też, co to znaczy być zagubionym w natłoku fachowych terminów medycznych i ogromnej ilości wiedzy, która w pierwszym momencie wydaje się trudna do zrozumienia. Dlatego otwierając gabinet Terapii Integracji Sensorycznej postanowiłam kierować się przede wszystkim dobrem dziecka i służyć wsparciem dla rodziców. Zawsze kieruję się empatią w rozmowie z rodzicami, a obszerną wiedzę dotyczącą zachodzących procesów staram się przekazać w jak najprostszy sposób.

Serdecznie zapraszam do kontaktu rodziców, którzy zauważyli lub podejrzewają u swoich dzieci problemy z integracją sensoryczną – tutaj naprawdę czas ma ogromne znaczenie: im wcześniej dziecko zostanie zdiagnozowane i zostanie objęte terapią, tym łatwiej i szybciej dzieci nadrobią deficyty i wzmocnią swój rozwój.


Kwalifikacje zawodowe:

 • studia magisterskie pedagogika specjalna, Wydział Humanistyczny na Uniwersytecie Szczecińskim,
 • studia podyplomowe "Edukacja w opiece okołoporodowej", Wydział Nauk o Zdrowiu na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
 • studia podyplomowe "Integracja Sensoryczna” prowadzone przez Wyższą Szkołę Edukacja w Sporcie pod nadzorem merytorycznym Centrum Integracji Sensorycznej w Warszawie. Posiadam certyfikat Terapeuty i Diagnosty Integracji Sensorycznej uprawniający do stawiania diagnozy i prowadzenia terapii integracji sensorycznej.
 • Terapia ręki I i II stopnia - certyfikat nadający uprawnienia do diagnozy i prowadzenia zajęć terapeutycznych z terapii ręki,  Centrum Szkoleniowe SOYER.
 • szkolenie specjalistyczne z zakresu integracji sensorycznej - Moduł I- "Wyciąganie wniosków z obserwacji. Zasady rozpoczynania terapii w zależności od diagnozy", Centrum Integracji Sensorycznej w Warszawie, prowadząca - Iwona Palicka
 • "Masaż dziecięcy - wspierający dotyk. Szkolenie z masażu dziecięcego", Fundacja Rodzić Po Ludzku w Warszawie
 • kurs na Instruktora Rekreacji Ruchowej - Polska Akademia Sportu z siedzibą w Warszawie, dający uprawnienia zawodowe do prowadzenia ćwiczeń ruchowych
 • ponadto uczestniczyłam w wielu szkoleniach, dotyczących opieki, wspierania i rozwoju dziecka 

Doświadczenie zawodowe:

 • prowadzenie własnego Gabinetu Integracji Sensorycznej
 • praca w SOSW nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach
 • współpraca z niepublicznym przedszkolem i szkołą podstawową Promyk w Szczecinie

Zadzwoń tel. 509 508 109

Gabinet Integracji Sensorycznej SI Dorota Frydel,
ul. Więckowskiego 1/5 (Szczecin Centrum).

Skontaktuj się

Kopiowanie zdjęć z witryny zabronione. © All Rights Reserved.